Statik Web Sitesi Nedir?

seo_bursa_seo14.jpg

  Almak istediğiniz veya almış olduğunuz web tasarım hizmeti sonrasında web sitenizin içeriğinin tarafınızdan düzenlenemeyen, tüm değişikliklerin web tasarım firması tarafından yapılan çalışmalara statik web tasarım adı verilir.Sık güncellenmeyen web sitelerinde kullanılabilmektedir. Statik web tasarım çalışmaları dinamik web tasarım çalışmalarına nazaran daha ekonomiktir.

Arama motorlarında ciddi başarı hedeflenen, rekabetin yogun olduğu hedef kitlelerinde statik web tasarımı çalışmalarında her noktada düzenli ve bilinçli yapılacak SEO uygulamaları sayesinde daha başarılı sonuçlar elde edilecektir.

Bağımsız bir kodlama imkanı sağlayan statik web tasarım çalışmalarında örnekler veya hayal ettiğiniz tasarım çalışması tam olarak yerine getirilebilmektedir. Bu imkan dinamik web tasarım çalışmalarında (azda olsa) kısıtlıdır.

Kimler Statik Web Sitesi Yaptırmalı ? Yaptıracağınız sitenin içeriği çok fazla değiştirilmeyecekse Sayfa sayısı çok fazla olamayacak ise Statik Web Sitesi Avantajları Nelerdir ? Web sunucularında çok fazla özellik gerektirmemesi Hosting (barındırma) maliyetinin düşük olması Sayfası az olan web sitelerinde ekonomik olması

Dinamik Web Sitesi Nedir?

seo_bursa_seo15.jpg

Dinamik bir web sitesinde, farklı içerik ile sunulması istenen kısımlar bir veritabanında tutulur ve sayfa çağrıldığında bu bilgiler veritabanından alınarak HTML kodları içinde sunulur. Sonuç olarak sayfayı çağıran bilgisayara giden bilgi statik bir web sitesindeki ile aynıdır, ama istek anında oluşturulmuştur. Gösterilecek sayfaların genel bir yapısı olduğunu ve içeriklerinin değişken olduğunu düşünelim. Bu durumda genel tasarım (örneğin başlık kısmı, logo vb.) tek başına veritabanında ya da dinamik içeriği oluşturacak scriptin (örneğin PHP, ASP, JSP kodu) içinde bulunur, ancak içeriğin (örneğin metinin) geleceği yerde scriptte bir değişken vardır. Bu değişken her sayfa için karşılık gelen metin veritabanından okunarak değiştirilmesi için kullanılır.

Dinamik İçerik Yönetimi Nedir? Sadece yetkili kullanıcıların erişebileceği bir yönetim paneli üzerinden, tamamıyla web tabanlı çalışan bir sistemdir. Sadece bir web tarayıcısı kullanarak, bulunulan lokasyondan bağımsız güncelleme imkanı sağlamaktadır. Tüm sayfaların içeriği (yazılar, resimler, linkler) değiştirilebildiği gibi, web sitesine istenildiği kadar yeni sayfa eklenebilmektedir. Sitenizin tasarımına göre, yeni ürün, ürün grubu, haber, bülten, referans v.b. gibi içerikler eklemek mümkündür. Yapılan tüm değişikliklerin kim tarafından ne zaman yapıldığının kaydı tutulmaktadır.

Dinamik Web Sitesi Avantajları

Hızlı ve kolay güncellenebilirdir. Web sunucuda daha az yer kullanmaktadır. Teknik destek / Satış sonrası destek gibi hizmetler veriyorsanız, müşterilerinizin web siteniz üzerinden bu destekleri almalarını sağlarsınız. Sisteme entegre edilebilen arama motoru uygunlaştırıcılar ile girdiğiniz her içeriğin google tarafından listelenmesi sağlanabilmekte ve bu da size yeni müşteriler kazandırmaktadır.

Her sayfaya fotoğraf, teknik çizim, doküman, belge ve animasyon ekleyebilirsiniz. İstediğiniz kadar sayfa ekleyebilir daha sonra düzenleme/silme yapabilirsiniz. Ana sayfaya yerleştirilen haberler/duyurular/kampanyalar bölümü ile haber/duyuru ve kampanyalarınızdan ziyaretçilerinizin haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Güncel Google ve SEO Gelişmeleri

seo_bursa_seo16.jpg

  Geçtiğimiz günlerde Google’dan Gary Illyes, son dönemde yapılan Google güncellemeleri ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. SEO projelerinizi şekillendirirken değerlendirmenizi tavsiye ettiğimiz bu önemli bilgileri sizler için derledik.

Google Authorship

Google, Authorship etiketinin artık kullanılmayacağını duyurdu. Böylece Google Authorship etiketini yazılarınızdan veya sayfalarınızdan rahatlıkla kaldırabilirsiniz. 2 Yıl önce kaldırılacağı duyurulan bu özellik artık kullanılmayacak.

Google RankBrain

Gary Illyes, RankBrain algoritmasının bir sıralama faktörü olduğunun altını tekrar çizerken, Web sitelerinin RankBrain’e göre düzenlenebilecek ve “Page Rank” benzeri bir puanlama sistemine tabi olamayacağından bahsetti. SEO açısından yapılabilecek tek şeyin, kullanıcı davranışlarının daha iyi anlaşılması ve kullanıcı sorgularına cevap verebilecek en iyi içeriğin oluşturulması olduğunu söyledi.

Google Panda Algoritması

Google’ın çekirdek algoritmasına dahil olan Panda Algoritması, geliştirilmeye devam ediyor. İçerik kalitesini ölçmek için güncellenmeye devam eden Panda Algoritması, etkisini yavaş yavaş göstermeye devam ediyor. Google’ın algoritma güncelleme politikasında yaptığı yeni değişiklikle sonrası bazı algoritmaların gerçek zamanlı güncellenmesi söz konusu olmuşken, Google Panda Algoritması gerçek zamanlı güncellenmiyor. Hatta Gary Illyes, Panda ile ilgili güncellemelerin aylar alabileceğinin altını çiziyor.

Google Penguen Algoritması

Gary Illyes, SPAM içerikle mücadelede ilk sırada yer alan Google Penguen Algoritmasına dair bir sonraki güncellemenin ne zaman gerçekleşeceği konusunda bilgi vermiyor. Güncelleme takımının çalışmaya devam ettiğini ifade eden Gary Illyes daha önceki tahminlerinde çoğunlukla yanıldığı için bir tarih vermekten kaçındı.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

Mobil internet kullanıcılarının veriye daha hızlı erişebilmesi için tasarlanan AMP projesi, gittikçe büyüyen potansiyeliyle SEO ajanslarının ve uzmanlarının ciddi şekilde düşünmesi gereken özelliklere sahip. Gary Illyes mobil Web sitelerinin AMP için hazır olmaya başlamasını tavsiye etti.

Mobil Sayfalara Özel Google Dizini

Google sadece mobil sayfalara özel yeni bir indeksleme projesi üzerinde çalışıyor. Bu proje, sadece akıllı telefonlarla yapılan aramaları içeren ve arama sonuç sayfasında listelenecek sonuçların diğer sitelerle ayrıştırılmasını sağlayacak. Bu durumda mobil uyumlu olan ve mobil kullanıcıları hedefleyen sayfalar ön plana çıkarken, böyle bir hedefe sahip olmayan sayfalar arama sonuç sayfasında hiçbir şekilde yer almayacaklar.

Google Search Console’da Daha Fazla Veri

Bundan üç yıl önce bahsedilen Google Search Console’da daha fazla veri yer alması konusu yavaş yavaş açıklığa kavuşuyor. Özellikle Search Analytics kısmında daha fazla veri gösterilmesinin önünü açacak olan bu güncellemenin detayları henüz belli olmasa da, Gary Illyes pozitif bir bakış açısı sunuyor.

HTTPS Adaptasyonu

Gary Illyes Google dizinlerinin yaklaşık %34’ünün Https içeren Web sitelerinden oluştuğunu, Https protokolünün bir sıralama kriteri olarak kabul edilmesinden sonra bu rakamın hızlıca büyüdüğünü de ekliyor. Ayrıca site yöneticilerinin hızlı şekilde Https protokolüne geçiş yapmayı düşünmesinin iyi olacağını da ifade etmekte.

Genel Bakış

Gary Illyes özellikle mobil İnternet kullanım alışkanlıkları konusunda ciddi ipuçları verdi ve Web sitelerinin her platformda nasıl daha yüksek trafik alabileceklerine dair önemli bilgiler aktardı. Mobil sayfalara özel Google dizininin oluşturulması mobilde de görünür olmak isteyen Web sitelerini oldukça yakından ilgilendiren bir konu. Her zaman söylediğimiz gibi, eğer Web sitenizde mobil uyumluluk konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız elinizi çabuk tutmanız ve sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz hayati öneme sahip.a

Giriş-çıkış takibinden çok daha fazlası

seo_bursa_seo17.jpg

Passware’i, artan güvenlik ve verimlilik ihtiyacına paralel geliştiren Sensormatic, kurumsal insan trafiğini ve daha fazlasını izleme imkanı sağlıyor.

Gelişen risk dünyası, bir gereklilik halini alan analiz yetkinlikleri ışığında Sensormatic de Passware yazılımını her ölçekte her sektörden şirkete sunuyor. Passware de elektronik güvenlik sistemleri ile entegre çalışarak, giriş-çıkış güvenliğini sağlamanın yanında, ek raporlamaları ile verimliliğe de destek sunuyor. Ziyaretçi bilgilerine e-posta ile ulaşmaktan, bodrolama gibi İK süreçlerinin yönetimine, ziyaretçilerin şirket içindeki dolaşımından olası acil durumlarda kurumsal kontrolü sağlamaya, birçok avantajı sağlayan Passware konusunda Sensormatic Ürün Müdürü Emre Dursun sorularımızı yanıtladı:

Nasıl bir ihtiyaç ve talep sonucunda Passware yazılımını geliştirdiniz?

Çözüm tasarlarken önceliğimiz işletmelerin kârlılığına ve verimliliğine pozitif katkıda bulunmak. Passware’i de bu ihtiyaca paralel geliştirdik. Passware, elektronik güvenlik sistemleri ile entegre çalışarak giriş-çıkış güvenliğini sağladığı gibi, ek raporlamaları ile de verimliliğe katkı sağlıyor. Alanımız gereği geçiş kontrol sistemleri konusunda önemli bilgi birikimine sahibiz. Uzun yıllardır tasarladığımız ve hayata geçirdiğimiz projelerde aynı ortak sorunun yaşandığını gördük: Geçiş kontrol sistemi ne kadar gelişmiş olursa olsun, son kullanıcı için kolay bir kullanıma sahip değilse, yeteneklerinin de çoğu âtıl kalabiliyor. Biz Passware’in geliştirilmesi sürecinde ilk olarak basit ve anlaşılır kalmasına özen gösterdik. Passware yazılımı, sunduğu bu yalın arayüz sayesinde insan kaynakları, güvenlik operatörleri, resepsiyonistler, yöneticiler gibi çok geniş bir çalışan kitlesi tarafından aynı derecede rahatlıkla kullanılabiliyor. Bir diğer konu da personel devam kontrol sistemleri (PDKS) ve ziyaretçi yönetimi alanlarında duyulan özelleştirilmiş çözüm ihtiyacıydı. Her işletmenin yapısı ve kültürü gereği farklı iş yapış şekilleri var. Bu da müşteriye özel geliştirme yapmayı zorunlu kılıyor. Passware kendi yazılım ekibimiz tarafından geliştirilen bir çözüm olduğu için işletmelerin ihtiyacına uygun özelleştirme esnekliğini kolaylıkla sağlayabiliyoruz.

Geleneksel PDKS sistemlerinden ne gibi farklılıklar söz konusu?

Passware’in en önemli özelliklerinden biri geliştirme konusundaki esnekliği. Birçok güvenlik sistemini entegre eden çatı yazılımları geliştiren bir yazılım ekibine sahip olmamız, özellikle geçiş kontrol, video izleme, biyometrik sistemler, RFID ve kişi sayma sistemleriyle entegrasyonlar geliştirip, Passware’i personel ve ziyaretçi yönetim platformu olmanın ötesine taşıyabilmemizi sağladı. Bu yönüyle Passware ile sadece giriş çıkışları takip etmekle kalmıyor, bordrolamaya veri sağlıyor, kişilerin ofis içindeki yol haritalarını görüyor, lokasyonlarını belirliyor, acil durumda yoklama yapabiliyor, gelen ziyaretçiden anında e-posta ile haberdar oluyor, hatta otopark yönetimi bile yapabiliyorsunuz.

Bu yazılım, ziyaretçi giriş-çıkış kontrolünde, kurumların kullandığı güvenlik sistemleri ile nasıl entegre oluyor? Passware, dünyanın en önemli kurumsal geçiş kontrol sistemleri ile tam entegre çalışıyor. Güvenlik sistemi, üzerinden gelen anlık giriş-çıkış verileri Passware’de kaydediyor ve bu verileri, kullanıcının isteği doğrultusunda yorumlayıp raporlara dönüştürüyor. Ayrıca Passware üzerinden personel ve ziyaretçi kaydı da yapılabiliyor. Dolayısıyla bu iki sistem arasında çift yönlü bir iletişim var. Bir başka örnek de yangın gibi bir acil durum senaryosunda işletme içerisindeki personelin yoklama listesinin ilgili kişilere otomatik olarak iletilebilmesi. Bu sayede, misal toplanma alanında yoklama yapılıp hızlıca aksiyon alınması sağlanabiliyor.

Tüm bu elde edilen veriler, ne gibi kurumsal faydalar sağlıyor?

İnsan kaynakları birimleri, bordrolama öncesinde personellerin aylık toplam çalışma ve ek mesai sürelerine ihtiyaç duyuyorlar. Bu rapor, Passware üzerinden her ayın istenilen gününde otomatik olarak ilgili kullanıcılara e-posta aracılığıyla iletiliyor. İstenirse bordrolama sistemi ile doğrudan entegre edilerek Passware’in ilgili İK modülünü beslemesi de sağlanabiliyor. Bu sayede manuel takip esnasında yapılacak hatalar bertaraf edilirken, işgücünden de tasarruf sağlanmış oluyor. Bir taraftan da Passware üzerinde sürekli büyüyen bir bilgi havuzu oluşuyor. İşletmeye giren-çıkan kişiler ve bu kişilerin gelme sıklıkları, unvanları gibi pek çok veri bu havuzda birikiyor. Oluşan bu kurumsal hafızada VIP listeler ya da kara listeler oluşturabilmek mümkün. Gelen kişiler için ilgililere otomatik SMS ya da e-posta gönderilmesi de sağlanabiliyor. Özelleşmiş çözümlerle faydaların kapsamı, müşteri özelinde her geçen gün daha da genişletiliyor.

Her ölçekte ihtiyaç da farklı oluyor

Passware; her boyuttaki işletmeye fayda sağlayabileceği, ölçeklenebilir çözümler sunabilme yeteneğine sahip. Passware’in parmak izi ve iris tanıma gibi teknolojileri kullanan biyometrik cihazlarla tam entegre çalışması küçük ölçekli ya da perakende gibi fazla lokasyonu bulunan kurumlar için maliyeti azaltan bir etken oluyor. Dolayısıyla, eğer uygulama yalnızca personel devam takip üzerine kurgulanmış ise panel, yazılım gibi geçiş kontrol sistemi kurulumuna da ihtiyaç ortadan kalkabiliyor. Orta ölçekli projelerde sıkça kullanılan ve çoğu kurumun ihtiyacını karşılayabilecek detayda rapor modülleri eklenebiliyor. Büyük çaptaki projelerde ise ERP modülleri, bordrolama ve İK modülleri gibi sistemlerle doğrudan entegrasyonlar geliştirmek ve müşteri özelinde raporlar üretmek mümkün.

DOMAİN & HOSTİNG

seo_bursa_seo18.jpg

  Sunucu kiralaması yaparken seo bursa olarak bu yazıyı okumanızı isteriz.Hosting yapmış olduğumuz sitemizi barındıracağımız ve bir çok hizmet bekleyeceğimiz internetteki barınağımızdır. Hazırlamış olduğumuz sitemizin özelliklerine göre alan veren hız anlamında güvenlik anlamında ,kesintisiz hizmet anlamında kendimize hitap eden kaliteli bir hosting seçmeliyiz. Seo bursa domain alırken,bu kriterlere dikkat etmenizi önerir.Sitenizin adresi kesinlikle sizi , markanızı , hedefiniz ifade etmektedir. Bu konuda önceden almış olduğunuz ve hala size ait olan bir domainizin varsa yeni sitenizde kullanabilirsiniz. Aksi halde özenle bir domain alınmalı olabildiğince sizi ifade etmesine, kısa olamasına ve uzantısına dikkat edilmelidir. Akılda kalıcak domainlerin ileride arama sırasında avantaj sağlıyacağı kesindir.

  Piyasada yüz binlerce web hosting firmaları web siteleri barındırma hizmeti için satış yaparlar, malumunuz… Web hosting sunucu hizmeti yapmak için yüz binlerce şirket ve her şirketin uygun olabilecek farklı hosting sunucu paketleri teklif ederler. Ancak, web hosting firmaların hepsi, gerek kampanya plan paketlerinde müşterilerine sundukları fiyat ve seo performansına etki eden temel özelikler; “disk alanı, Aylık trafik veri transferi, Her gün site yedekleme paketi, Mysql 5 veri transferi, FTP hesapları, E-mail otomatik cevaplandırıcılar, POP3 & İMAP ve SSL, yani sayfa güvenlik sertifikası” başta olmak üzere, web barındırma sunucu hizmet kapasitesi, kalite ve plan fiyatları aynı değil. İki aydınlatıcı örnek ile açıklamaya çalışalım. Web hosting kalite araştırma verileri tutan şirketlerin verilerine göre, ziyaretçiler tarafından bir sitenin sayfasına tıklandığında o sayfanın geç açılması nedeni ile ziyaretçilerin o siteleri terk ettikleri tespit edilmiştir. Bu durum ziyaretçilerin kaçmasına sebep olduğu tespit edilmiştir. İkinci örnek ise; Google, yahoo, bing ve yandex arama botları (siteleri inceleme botları) bir sitenin sayfasını indekslerken, o sitelerin sayfaları çok geç açılması sonucunda, indekslemenin başarısızlığa uğraması nedeni ile, o sitelerin spam durumuna sokar ve Page Rank (sayfa sıralama) değeri düşürerek o sitelerin yüzlerce ve hatta binlerce sıralamayı geriye atarak gömdüğü bilinmektedir. O nedenle, tercih edilecek web hosting firması seçimi çok büyük önem arz eder.

WEB SİTE / SEO

seo_bursa_seo19.jpg

  Site içi SEO da başta google olmak üzere diğer arama motorları bir web sitesinin arama motorlarının algoritmaların için düzenlenmiş değil siteyi ziyaret edecek olan kullanıcılar için oluşturulup oluşturulmadığına daha çok dikkat etmektedir. Başka bir deyişle özgün içerik, kullanıcıyı çeken, ilgisini çeken, merakını dindiren, sitede okuduklarını başkalarıyla paylaşmaya iten özgün içerikler önem kazanıyor.

Site içi SEO da bir başka önemli nokta görsel içeriklerin etiketlenmesi. Görsel arama sonuçlarında çıkmak için oldukça önemli bir yöntem. Site hangi sektöre hitap ediyorsa, görsel içerikleri buna göre açıklamarla donatmak ulaşılabilirlik açısından büyük katkı sağlayacaktır. Metal sanayi sektöründeki bir site için kullanılan bir metal alaşımı görseli ile bir ödev sitesi için kullanılan metal görseli farklı bir arayışa hitap etmektedir. Dolayısıyla görsellerden ziyaretçilere ulaşmak için görseller ziyaretçileri doğrultular sağlayacak şekilde işaretlenmelidir.

   Bir başka Site içi SEO için önemli nokta da Site içi linklemerle siteyi birbirine tutunan bir ağ gibi donatmaktır. Örneğin bir sitedeki bir içeriğe bir başka içerikte gönderme yapan bağlantılar yapmak, arama motorlarında o sayfayı daha değerli hale getiriyor. Kategori sistemi ve son yazılar ile son yorumları gösteren göstergeler arama motorlarını rahatsız etmeyecek düzeyde kullanılırsa faydalı bir SEO çalışması olabiliyor.